חדשות, חידושים ועידכונים בניוזלטר של אלה

רוצים לקבל את הניוזלטר שלנו? מלאו פרטים

לא ספאם. ניוזלטר - הירשמו!

תודה רבה
הבקשה לא הגיעה... משהו לא תקין

יחסים אינטנסיביים עם אלה

תרומות

"כיום אנו עוסקים בין השאר בטיפול וסיוע ביתי לעולים רוסים, פרויקט ברובע הנוצרי של העיר העתיקה, ארגון 'עפיפון הגאווה' בתל אביב, שעובד עם נשים שיצאו ממעגל הזנות, מכורים, וב'שטיח אדום ', המעניק מקלט לנשים שגרות ברחוב. בנוסף, מגיעים מתנדבינו במשך שנים לבית בארט ומסייעים בעבודה המותאמת אישית של 'אלה' בקרב ניצולי שואה בירושלים. יש לנו מערכת יחסים אינטנסיבית עם אלה. "

בחודש דצמבר קיבלה אלה תרומה גדולה באמצעות המשרד לענייני המזרח הקרוב ( NEM)  המיועד בכדי להעניק סיוע פסיכולוגי לשורדים-ילדים ממוצא הולנדי. מהו ה NEM   המוזכר לעתים קרובות בעלון שלנו, ומה טיב הקשר שלהם עם אלה?

ה- NEM הוא ארגון נוצרי ששולח מתנדבים למזרח התיכון. הקרן הוקמה בשנת 1963 על ידי הכומר יאן וילם ואן דר הובן, שביקר בקהילות נוצריות במזרח התיכון. שנתיים לאחר מכן התיישבו בהר הזיתים הנציגים הראשונים של ה NEM  )דודה גרייט ודודה אליזבת '). הם התחילו עם ליווי והדרכת נשים צעירות, בעיקר אחיות, כמתנדבות עבור מקומות עבודה, ולאחר מלחמת ששת הימים הצליחו להתפרס באופן נרחב יותר.

מספרת נלקה ואן קטל, שיחד עם בעלה רון מוצבת כמנהיגת השדה בירושלים. נלקה: " צריך לזכור שבשנת 1967 ישראל התקיימה פחות מעשרים שנה. זו הייתה מדינה מתפתחת, והיו פערים גדולים במיוחד במתן שירותי הבריאות. שם הצליח ה NEMלעזור. ה- NEM שלח אחיות רבות לכל מיני מוסדות באותן שנים, והם עזרו לניצולי שואה שהיו בודדים. "

מאז, העבודה של ה- NEM גדלה במהירות. המתנדבים עוסקים כיום בעיקר בסיוע חברתי ומעשי לילדים, בטיפול בקשישים, בסיוע לאנשים עם מוגבלות ובטיפול בנזקקים. הם פרוסים לא רק בישראל ובגדה המערבית, אלא גם במצרים ובירדן.

מביתם באבו טור, עם נוף להר הזיתים, נלקה ורון מקבלים ומדריכים את צוותם, והם שומרים על קשר עם הרשויות המקומיות ומקומות העבודה. נלקה: "נקודת המוצא שלנו היא שאנחנו לא לוקחים על עצמנו עבודה שישראלים יכולים לעשות. אנו משרתים רק במקום בו לא ניתן לפרוס אנשים מקומיים או כאשר יש צורך בעזרה נוספת. למשל, לאחר מלחמת ששת הימים, הרשויות הישראליות שאלו אם נקים הכשרה לאחיות בבית החולים בעזה. החשדנות של תושבי עזה הייתה כה גדולה, עד שישראלים לא יכלו לעבוד שם."

"כיום אנו עוסקים בין השאר בטיפול וסיוע ביתי לעולים רוסים, פרויקט ברובע הנוצרי של העיר העתיקה, ארגון 'עפיפון הגאווה' בתל אביב, שעובד עם נשים שיצאו ממעגל הזנות, מכורים, וב'שטיח אדום ', המעניק מקלט לנשים שגרות ברחוב. בנוסף, מגיעים מתנדבינו במשך שנים לבית בארט ומסייעים בעבודה המותאמת אישית של 'אלה' בקרב ניצולי שואה בירושלים. יש לנו מערכת יחסים אינטנסיבית עם אלה. "

אנו רוצים, כנגד הדעה הרווחת, להראות את פניה האחרות של ישראל

המתנדבים שלנו, מדתות שונות, משלמים עבור נסיעות ולינה בעצמם ואינם מקבלים כל משכורת. אם הם מתנדבים לפרק זמן ארוך יותר, ישנם לעיתים חברים או תומכי כנסייה שתומכים בהם, אך זוהי עזרה צנועה. אז מה  בכל זאת מניע אותם? נלקה: "אמונה וטקסטים מקראיים. ישעיה 40 אומר "נחמו, נחמו את עמי." זו המוטיבציה למאמצי הסיוע שלנו בישראל. בסיס העבודה נמצא בנבואת ישעיהו י"ט, 23-25 ​​אשר ניבא כי יהיה קשר פתוח בין מצרים לאשור. עם ישראל בתוכם, שתי המדינות הללו ישמשו את אלוהי ישראל, בברכת העולם. זהו המסר שאנו רוצים להעביר באמצעות עבודתנו במצרים, בירדן ובגדה המערבית. נוצרים ערבים איבדו לחלוטין את השקפתה המקראית של ישראל.  ארגון ה NEM עם המתנדבים בישראל ובעולם הערבי, ממלא תפקיד גישור בעניין זה. אנחנו העורבים הלבנים."

האם הרשויות לא חוששות שיש לך אג'נדה אחרת, כלומר אוונגליזם? נלקה: "לא לשם כך הגענו לכאן. אנו באים לשרת וללמוד, ומבחינה מקראית, אין זה רצוי לכפות משימה שכזאת. אלוהים הולך בדרכו שלו עם ישראל."

גם בהולנד יש ל NEM תפקיד. ישראל מצטיירת לרוב כנושאת אשמה בקונפליקט, אומרת נלקה. "כנגד דעה זו,אנחנו רוצים להראות את הפנים האחרות של ישראל. המתנדבים שלנו מוזמנים לפעול כשגרירים עם שובם ולשתף את מה שחוו. מכיוון שהמתנדבים מגיעים מכל קשת הכנסיות, אנו מקווים כי בהולנד הנוצרית תתפתח תפיסה חדשה ומנומקת יותר של המזרח התיכון. אנו מקווים שתהיה יותר פתיחות לתת לישראל להיות כפי שהיא נועדה בתנ"ך."

השנה האחרונה, בסימן הקורונה, לא הייתה קלה עבור ה NEM. היה צריך לדחות את הגעתם של מתנדבים חדשים, והקשר עם המתנדבים הנוכחים היה בעיקר דיגיטלי. חלק מהמתנדבים הללו נאלצו לשרוד את הסגרים בכוחות עצמם בתנאים לא פשוטים. אך, על פי נלקה,"הקורונה תעבור מן העולם וחשוב מכך, העניין בהתנדבות הולך וגובר. אנשים צעירים ומבוגרים רבים מוכנים ורוצים לתרום. אולי לא לכל החיים, אך רבים מוכנים לבלות תקופה באזור זה."

 

מאת
לאונטין פרמן
מנהלת תוכן - הולנדית
תודה רבה לך!
אופס... משהו השתבש בשליחת התגובה. נסו שוב מאוחר יותר
חזרה