חדשות, חידושים ועידכונים בניוזלטר של אלה

רוצים לקבל את הניוזלטר שלנו? מלאו פרטים

לא ספאם. ניוזלטר - הירשמו!

תודה רבה
הבקשה לא הגיעה... משהו לא תקין

טיפול בליטוף

ניצולי שואה

חשיפה לבעלי חיים במסגרת טיפולית תורמת לבריאות הפיזית והנפשית בגיל זקנה

א' בן ה-87 מגדל בחצרו תרנגולים. במסגרת הטיפול הרגשי באמצעות בעלי חיים הוא יוצא, ביחד איתי, להאכיל את התרנגולים שלו. הוא גאה בלהקת התרנגולים שלו, הם גורמים לו לאושר. בזכותם הוא מפעיל אצבעות נוקשות ועייפות כדי לחתוך פירורי לחם, בזכותם הוא מרגיש שוב חיוני, יש מישהו שצריך אותו. א' שמח במיוחד כשבוקעים אפרוחים חדשים: באחד הימים ראינו אפרוח מסתתר תחת כנפה של אימו המגינה עליו, כשברקע השמעתי את השיר "הכניסיני תחת כנפך". א' התרגש עד דמעות מנפלאות הטבע, פתח בשיח על כוחה של האימהות והחל לספר על אימו שנאלצה להתמודד עם גידול ילדיה בתקופת השואה, אחרי רצח האב. הוא סובל מדמנציה, הוא מבולבל מאוד, אבל להקת התרנגולים שלו מאפשרת לו להתרגש ולעשות עבודה השלכתית על משפחתו, בעבר ובהווה.

אהבה ללא תנאי

לטיפול באמצעות בעלי חיים יש השפעה עצומה על מטופלים קשישים. בעלי החיים מעניקים תשומת לב, הערצה, מחילה, קבלה ואהבה ללא תנאי. המפגש עם בעלי החיים נקי משיפוטיות ומהשוואה בין תפקודו של המטופל בעבר לעומת תפקודו בהווה. בעל החיים מקבל את המטופל כמו שהוא, לא מעביר עליו ביקורת, ומעניק לו חום, אהבה וחברה. יש המשווים את בעל החיים לילד צעיר המאפשר לאדם המבוגר לחוות "הורות שנייה", להרגיש שמישהו זקוק לו ותלוי בו, להקדיש לו מזמנו ולטפח אותו. הטיפול בבעל החיים מסיח את דעתו של האדם המבוגר מצרותיו שלו, היות שהאנרגיות מנותבות לטובת דאגה לבעל החיים שברשותו.

השפעות הליטוף

פעילות הכוללת טיפול בבעלי חיים משפיעה לטובה על בריאותם הפיזית והנפשית של המבוגרים ומשפרת את הסיכויים להזדקנות מוצלחת. הוכח כי ליטוף בעלי חיים משחרר אנדורפינים במוח, מוריד דופק ולחץ דם, מפחית חרדה ומשכך כאבים. תלונות האופייניות לגיל הזקנה כמו כאבי ראש, אלרגיות ובעיות עיכול מופיעות בתדירות נמוכה יותר אצל מבוגרים המגדלים חיות מחמד. הקשר עם בעל החיים חושף את בעליו למגוון רחב של גירויים כמו קול, מגע, ריח ותנועה. חשיפה זו משמעותית במיוחד במצבים מתקדמים של דמנציה, כאשר היכולת ליצור קשר מילולי מוגבלת.

לא רק למבוגרים

לבעלי החיים יש תרומה רבה גם למצבם הנפשי של בעליהם: הם מסייעים בהתמודדות עם מצוקת הבדידות, משפרים את תחושת האושר והאופטימיות, מחזקים את הדימוי העצמי ומאפשרים לאדם המבוגר להרגיש חשוב ומשמעותי. טיפול רגשי בעזרת בעלי חיים מותאם לצרכיו הספציפיים של המטופל ומתבצע על-ידי מטפלים ומטפלות שהוכשרו לעסוק בתחום זה. הטיפול עשוי לסייע גם בגילים צעירים יותר לחיזוק הביטחון ותחושת הערך העצמי, לטיפול בקשיים מוטוריים, להתמודדות עם גבולות ועוד.

מאת
מירי שרון דה פריס
מטפלת באמצעות בעלי חיים
תודה רבה לך!
אופס... משהו השתבש בשליחת התגובה. נסו שוב מאוחר יותר
חזרה