חדשות, חידושים ועידכונים בניוזלטר של אלה

רוצים לקבל את הניוזלטר שלנו? מלאו פרטים

לא ספאם. ניוזלטר - הירשמו!

תודה רבה
הבקשה לא הגיעה... משהו לא תקין

הטבע ככוח מרפא

מרכזי סיוע

שיתוף פעולה ייחודי עם חוות עין יעל בירושלים מאפשר למשפחות שחוו אובדן פתאומי לקבל מפגשים טיפוליים בטבע. איך עלה הרעיון? מה בעצם קורה במהלך הטיפול? ואיך הטיפול עוזר בהתמודדות עם האובדן? דינה דרור, עו"ס ופסיכותרפיסטית במרכז אלה, עם כל התשובות

לשהות בטבע יש כוח מרפא: היא מרגיעה את הנפש, מחזקת את הגוף, מלמדת אותנו על תהליכי צמיחה ושיקום, ועל היכולת לצמוח ולהתמודד עם אתגרים ומשברים. במסגרת התמיכה במשפחות שחוו אובדן פתאומי (במימון משרד הרווחה והביטחון החברתי), נולד שיתוף פעולה בין מרכז אלה לבין חוות עין יעל בירושלים. אנשי טיפול של חוות יעל, המתמחים בטיפול משפחתי ובטבע-תרפיה, מעניקים למשפחות מפגשים טיפוליים ייחודיים בחווה.

איך זה התחיל?

הרעיון לשיתוף פעולה עם החווה עלה בעקבות מקרה של משפחה מרובת ילדים שאחד מבניה נרצח. ריבוי המשתתפים הקשה על קיום מפגשי שיח "רגילים", והטיפול בטבע הוצע כמענה עבור אותה משפחה. המשפחה נעזרה מאוד בטיפול בטבע, ובעקבות זאת הוחלט להמשיך ולהעניק את הטיפול הייחודי למשפחות נוספות.

מה קורה במהלך הטיפול בטבע?

הטיפול בטבע נפתח בדרך כלל בהתכנסות שבמהלכה מקבלים המשתתפים משימות הקשורות לטבע. במהלך המשימות – למשל, לקושש עצים למדורה – עולים דברים מדהימים. הטיפול בטבע עובד על התקשורת של המשפחה, על היכולת לשתף פעולה, על היחסים בין האחים ובין ההורים, ועוד.

באחד המפגשים, עם משפחה בת ארבעה ילדים שאיבדה בן בנסיבות טרגיות, התבקשו בני המשפחה להביא חפץ מהסביבה כמו ענף, אבן או עלה. באמצעות דמיון מודרך ומישוש של החפץ, כל אחד מהם התבקש לחשוב על משברים שהחפץ שרד ועל הכוח המרכזי שלו. בשיחה על החפצים עלה מוטיב של חוזק אישי ומשפחתי ושל התמודדות עם קושי גם אם מבחוץ הכול נראה פורח, ועלו רגשות של ייאוש וקמילה לצד פריחה והתאוששות. במפגשים יש גם מקום להנצחה, כאשר המשפחה בוחרת חומרים מהטבע ויוצרת מיצגים של זיכרון מהבן או הבת שאבדו.

למי מתאים הטיפול בטבע?

כל משפחה שכולה שונה זו מזו, והמומחיות של מרכזי הסיוע היא להתאים את המענה לכל משפחה על פי מידותיה והעדפותיה. מגוון המענים רחב: טיפול באמנות, טיפול במוזיקה, ליווי רוחני ועוד. בשלבי האבל הראשונים, כשהמשפחה שבורה מהאובדן, לא תמיד בני המשפחה יודעים להגיד מה יסייע להם. התפקיד שלנו הוא לחשוב על זה ביחד איתם, לדבר על זה ולהציע אפשרויות שונות, כשההחלטה מתקבלת ביחד עם המשפחה. במקרים מסוימים, למשל כשלמשפחה קשה לדבר על הנפטר כשהם בתוך הבית, נציע את הטיפול בטבע.

משפחות שחוו אובדן פתאומי מגיעות, פעמים רבות, לנחם זו את זו. כך שומעות המשפחות על הכוח של הטיפול בטבע ממשפחות שכבר התנסו בו, ולעתים מבקשות מיוזמתן לקבל את הטיפול הייחודי. המשפחות מגיעות לטיפול בטבע אחת לשבועיים במשך שנה. טיפול מסוג זה מתאים לילדים בכל גיל, מתינוקות ועד מבוגרים, והוא מתאפשר בזכות אוצרות הטבע הייחודיים של היער בירושלים.

מאת
דינה דרור
עובדת סוציאלית
תודה רבה לך!
אופס... משהו השתבש בשליחת התגובה. נסו שוב מאוחר יותר
חזרה