חדשות, חידושים ועידכונים בניוזלטר של אלה

רוצים לקבל את הניוזלטר שלנו? מלאו פרטים

לא ספאם. ניוזלטר - הירשמו!

תודה רבה
הבקשה לא הגיעה... משהו לא תקין

דברים שכדאי לדעת על טיפול משפחתי

המכון הטיפולי

אם מישהו במשפחה זקוק, לדעתכם, לטיפול – כדאי שתקראו: יתכן שטיפול משפחתי ייתן מענה מדויק יותר עבורו (ולמעשה, עבור המשפחה כולה)

• מה זה בעצם טיפול משפחתי ומה מייחד אותו?

בטיפול משפחתי וזוגי, בניגוד לטיפול פרטני, הפוקוס הוא על היחסים של האנשים בתוך המשפחה ובהקשר המשפחתי הרחב (גם במשפחת המוצא וגם בדורות הקודמים).

• מהי החשיבות של טיפול משפחתי?

לכל משפחה יש דינמיקה, תרבות וכללים משלה. משפחה היא מעין אוטונומיה בפני עצמה, ולדפוסים המשפחתיים יש השפעה רבה (ברובה לא מודעת) על האופן בו אנחנו חיים את חיינו. בטיפול משפחתי בני המשפחה בוחנים ביחד את ההשפעות, מקבלים החלטות אחרות, מקדמים שינויים, בוחנים מה הם רוצים לשנות ומה לשמר, אלו דפוסים טובים למשפחה ואלו פחות, ומדברים על הדברים ביחד.

• למה לגשת לטיפול משפחתי אם רק אחד מבני המשפחה זקוק לטיפול?

במקרים רבים, אחד מבני המשפחה מסומן כ"בעייתי" והוא זה שנשלח לטיפול במטרה "לתקן" אותו. בטיפול משפחתי מסתכלים על הדברים בתוך ההקשר המשפחתי. לכל אחד יש תרומה לדינמיקה השלילית או החיובית בבית, ולכל אחד יש את המצוקות שלו (גם אם לעתים הן שקופות ופחות באות לידי ביטוי). כששולחים את בן המשפחה "הבעייתי" לטיפול פרטני, למעשה מסמנים אותו ומתייגים אותו. בפועל, אותו בן משפחה מבטא לרוב משהו שקורה בתוך הבית ונוגע לכל המשפחה.

• מי נוכח בטיפול המשפחתי?

בדרך כלל יהיו נוכחים כל בני המשפחה – הורים, ילדים ולפעמים גם סבים וסבתות ובני המשפחה המורחבת. עם זאת, הטיפול הוא ורסטילי, והמטפל/ת יכול/ה לפגוש את המשפחה בהרכבים שונים: הורים בלבד, ילדים בלבד, ולפעמים רק אחד מבני המשפחה בנפרד. טיפול משפחתי מתבצע לעתים בזום, למשל כשחלק מבני המשפחה חיים בחו"ל.

• מה עושים אם ההורים גרושים?

גם משפחות בהן ההורים התגרשו יכולות להיעזר בטיפול משפחתי. פעמים רבות הטיפול מסייע לשמור על המסגרת המשפחתית גם אחרי הגירושים.

• מהם, לרוב, הטריגרים לטיפול משפחתי?

לרוב הטיפול יתחיל בעקבות סכסוך משפחתי, ריבים בין הילדים, משבר, אובדן, או בעיה ממנה סובל אחד מבני המשפחה (למשל, הפרעות אכילה), מתוך הבנה שכדי לטפל באותו בן משפחה חשוב לטפל גם במשפחה כולה.

• כמה זמן נמשך טיפול משפחתי?

מדובר בדרך-כלל בטיפולים קצרי טווח, ולא במפגשים הנמשכים שנים. כל מפגש נמשך כשעה, אך לעתים מתעורר הצורך להאריך את המפגשים לשעה וחצי או שעתיים, בהתאם למתרחש בטיפול ולנכונות המשתתפים.

• למה חשוב לגשת למטפל/ת משפחתית מקצועי/ת?

שוק המטפלים המשפחתיים פרוץ. כדאי לשים לב ולוודא שפניתם למטפל/ת משפחתית מקצועי/ת, עם השכלה ותואר בתחום טיפולי, היות שבסיטואציות רגישות, מטפל לא מקצועי עלול לגרום לנזק.

מרכז אלה מציע טיפול זוגי ומשפחתי באמצעות מטפלות ומטפלים מקצועיים בכל רחבי הארץ.

ניתן לפנות אלינו להתייעצות, לפרטים נוספים ולתיאום טיפול, בטלפון 03-6910921.

מאת
מרינה שטרק
עו"ס ומטפלת זוגית ומשפחתית
תודה רבה לך!
אופס... משהו השתבש בשליחת התגובה. נסו שוב מאוחר יותר
חזרה