חדשות, חידושים ועידכונים בניוזלטר של אלה

רוצים לקבל את הניוזלטר שלנו? מלאו פרטים

לא ספאם. ניוזלטר - הירשמו!

תודה רבה
הבקשה לא הגיעה... משהו לא תקין

מתחילים מחדש: אלפי עולים הגיעו לישראל בעקבות המלחמה באוקראינה

גיוס משאבים

מרכז אלה מסייע לעולים להתמודד עם האובדן, עם הטראומה ועם המציאות החדשה שנכפתה עליהם

9 באפריל 2022, שעות הבוקר, תחנת הרכבת בקראמאטורסק. במקום מתאספים כ-4,000 פליטים אוקראינים בניסיון לברוח מחבל דונבאס, החוטף אש כבדה מזה ימים רבים. התקפה רוסית קשה במקום גבתה את חייהם של לפחות 52 בני אדם, מתוך האלפים ששהו שם באותה העת. עשרות בני אדם נוספים נפצעו קשה במה שהוגדר על ידי הנשיא האוקראיני, וולודימיר זלנסקי, כפשע מלחמה. המקרה זעזע את העולם, וכמוהו עוד מקרים רבים, כמו הטבח בבוצ'ה ועדויות כואבות נוספות.

מלחמה על הבית

התמונות קשות. פניהם של הפליטים הרבים, המפוחדים, נוגעות לליבם של רבים ברחבי העולם ואף מעוררות תחושות של חמלה והזדהות. רובנו ממשיכים בחיינו ומתמודדים עם אתגרים משלנו, אך בסופו של יום, מאחורי התמונות ישנם אנשים בשר ודם המפחדים על חייהם, מתמודדים עם מלחמה קשה על ביתם ולעתים גם עם אובדן יקיריהם.

כחודשיים וחצי מתחילת המלחמה בין רוסיה לאוקראינה, כבר ישנם למעלה מארבעה מיליון פליטים שנעקרו מבתיהם. על פי נתוני רשות האוכלוסין וההגירה, נכון להיום נכנסו לישראל כ-28,000 אזרחים אוקראינים, חלקם זכאי זכות השבות וחלקם באשרת תייר.

למעלה מ-40 שנות עשייה

מרכז אלה מוביל את תחום הטיפול באובדן ושכול בישראל ומסייע מדי שנה לאלפי אנשים שחוו אובדן, טראומה ומשברי חיים, עם ניסיון מצטבר של למעלה מ-40 שנות עשייה. כארגון שהוקם על ידי ניצולי שואה, ומאז ועד היום מטפל בניצולי שואה, חשוב לנו לפעול ולסייע מתוך מקום של הבנה והזדהות עמוקה עם מצבם של הפליטים. לכן, מרכז אלה מקדם תוכנית סיוע לאזרחי אוקראינה שהגיעו לישראל בנסיבות אלה. מטרת התוכנית היא לתת מענה טיפולי-נפשי לעולים ולפליטים, אשר במרבית המקרים מתמודדים עם אובדן מסוגים שונים: אובדן המעמד, אובדן ביתם, אובדן בני משפחה שנהרגו ובכלל אובדן החיים כפי שהכירו אותם. במסגרת התוכנית, ניתן לקבל עשרה מפגשים ללא עלות של טיפול פרטני, זוגי, משפחתי או קבוצתי, על פי בחירה ובהתאמה לצורך של המטופל.

למנוע פוסט טראומה

למרכז אלה יש מטפלים רבים דוברי רוסית ואוקראינית שיוכלו לתת מענה מקצועי ומדויק לעולים ולפליטים האוקראינים. ניסיוננו עם טראומה, מצבי חירום ואובדן פתאומי, לימד אותנו כי חשוב להעניק התערבות טיפולית ככל הניתן בסמוך לאירוע, בשעת המשבר עצמו. יש בכוחו של הטיפול למנוע התפתחות פוסט טראומה, לשפר את הסיכוי להתמודדות בריאה וטובה עם המצב ולעודד חזרה מהירה יותר לתפקוד.

זוהי הזדמנות לקחת חלק בפעילות חשובה מאין כמוה, להיות שם עבור נפגעי המלחמה שמצאו את דרכם לישראל, להפגין אנושיות ולהושיט יד מסייעת.

לתרומות למען הטיפול ביוצאי אוקראינה לחצו כאן.

מאת
איילת פומרנץ
חברת צוות פיתוח משאבים ותקינה
תודה רבה לך!
אופס... משהו השתבש בשליחת התגובה. נסו שוב מאוחר יותר
חזרה