חדשות, חידושים ועידכונים בניוזלטר של אלה

רוצים לקבל את הניוזלטר שלנו? מלאו פרטים

לא ספאם. ניוזלטר - הירשמו!

תודה רבה
הבקשה לא הגיעה... משהו לא תקין

הדמנציה מעירה את זיכרונות השואה הרדומים

גיוס משאבים

תרומה שהוענקה למרכז אלה מאפשרת להעניק לניצולי שואה דמנטיים טיפול באמנות המשפר את איכות חייהם: "אנחנו מחויבים להם עד שניצול השואה האחרון יכבה את האורות"

איגוד שומרי האינטרסים של נפגעי רדיפה מהולנד (VBV) העניק תרומה גדולה למרכז אלה המיועדת למתן טיפול ביצירה והבעה, הנקרא גם טיפול באמנות. מדובר בטיפולים השלכתיים, המסייעים באופן משמעותי וניכר לניצולי שואה עם בעיות קוגניטיביות.

"זה סיפור קצת מפתיע", אומרת יו"ר ה-VBV  פלורי נטר-פולק. "אנחנו ב-VBV מחויבים לניצולי שואה כבר כמעט שלושים שנה, אבל רק לאחרונה התחלנו להתמודד עם ניצולים הסובלים מדמנציה. לראשונה, הבנו שדמנציה יכולה להוביל לחוויה מחודשת של אירועי השואה. כשאתה דמנטי אתה חוזר לספר הישן שלך, ואם אין לך מזל, הספר פתוח בדף השואה.

"אחת המטרות של ה-VBV היא להבטיח שלניצולים יהיו את החיים הטובים ביותר. כקרן אנו יכולים גם להעניק את הכסף שלנו לפרויקטים של ארגונים אחרים, בתנאי שהם עולים בקנה אחד עם העקרונות שלנו. העבודה של מרכז אלה באמצעות טיפול באמנות נראתה כיעד הולם מאוד. אנשים עם דמנציה לא משתפרים, המחלה לא חולפת, אבל בעזרת טיפול באמנות החיים של ניצולים עם דמנציה הופכים לנעימים הרבה יותר. הטיפול עוזר להרגיע אותם ולהפחית את התעוררות הטראומה. אנחנו רוצים לתמוך בזה".

ממשלת ישראל מכירה בכך שקיים קשר בין חוויות השואה לתלונות של מטופלים עם דמנציה, ומעניקה להם את הטיפול באמנות. אך הטיפול בניצולי שואה הולנדים אינו מסובסד בישראל, מפני שהם מוכרים על ידי ה-WUV ומקבלים סבסוד מהולנד. טיפולים באמנות לניצולי שואה עם ירידה קוגניטיבית נופלים מחוץ לתוכניות ההחזר ההולנדיות.

"הענקנו כעת תרומה, אך בהחלט ננסה לעשות משהו מבני להכרה בקשר הסיבתי ובטיפול באמנות בהולנד", אומר גזבר הקרן אד נטר. "למרות שנראה שהסולידריות עם ניצולי השואה הולכת ונעלמת בחברה ההולנדית, בתור ה- VBV אנחנו מחויבים לכך עד שניצול השואה האחרון יכבה את האורות. אם מדובר במישהו שסובל מדמנציה, יש לסייע לו או לה גם עד הרגע האחרון".

לתרומה עבור טיפולים השלכתיים במרכז אלה, אנא לחצו כאן.

מאת
לאונטין פרמן
מנהלת תוכן - הולנדית
תודה רבה לך!
אופס... משהו השתבש בשליחת התגובה. נסו שוב מאוחר יותר
חזרה