חדשות
ברוכים הבאים
ברוכים הבאים ל'אלה'. הצוות המקצועי מחכה רק לכם. למידע נוסף על השירותים והפעילויות, התקשרו 03-6910921.
קבוצות חדשות בתל אביב

 

קבוצות חדשות בתל אביב

בתקופה הקרובה תפתחנה שתי קבוצות תמיכה חדשות בתל אביב. הקבוצה הראשונה מיועדת לאנשים המטפלים בהוריהם המזדקנים והקבוצה השנייה מיועדת להורים לילדים בוגרים ותעסוק בסוגיות בקשר עם הילדים.

לפרטים נוספים  לחץ כאן

כנס בתל חי

 

המכללה האקדמית תל חי מארגנת  בתאריך ה-28/6/2016 כנס שנתי מקצועי

העוסק בהתעללות נפשית בתוך המשפחה.

לפרטים נוספים והרשמה לחץ כאןמחקרים העוסקים בטיפול נפשי בניצולי השואה

 

  • ד"ר אלישבע ואן דר האל, "השפעת השואה על הרווחה בגיל מבוגר בקרב ניצולים שנולדו בין השנים 1944- 1935 "
    מחקר זה הוא המחקר הראשון שבודק ספציפית את אוכלוסיית ניצולי השואה הצעירה ביותר. מטרתו הייתה לבדוק את השפעת חוויות השואה בגיל צעיר מאוד על חיים מאוחרים, מההיבט של חוויות טראומתיות, התפתחות הילד וגורמים שממתנים את ההשפעה. המחקר השווה בין 3 קבוצות גיל, וכלל 203 משתתפים שמילאו שאלונים ועברו בדיקת קורטיזול. בין השאר ביקש המחקר לברר האם יש לקבוצה הצעירה (ילידי 1944-1941) פחות בעיות בריאות ובעיות פסיכו-סוציאליות, (בהשוואה לקבוצות הגיל המבוגרת יותר) כי ילדים אלו נחשפו תקופה קצרה יותר לזוועות השלטון הנאצי, ויש פחות זיכרונות אוטוביוגרפיים טראומטיים, וכן, האם ישנם גורמים סביבתיים או התפתחותיים כלשהם המגוננים על הילדים הניצולים שסבלו מחסרים בגיל הרך, ומאפשרים להם להתמודד טוב יחסית, למרות כל מה שחוו.          למצגת לחץ כאן

 

  •  ד"ר סוניה לצטר-פאו, "זכרונות חודרניים והימנעות מזיכרונות בתהליך ההתמודדות עם השואה: סקירת ספרות ביקורתית" פורסם בחוברת גרונטולוגיה לד (3) 2007.- זיכרונות חודרניים והימנעות מזיכרונות הם תופעות פסיכולוגיות שכיחות בקרב ניצולי שואה. זיכרונות חודרניים והימנעות מזיכרונות עלולים להפריע לתפקוד הפסיכולוגי ועלולים לגרום לקשיים בריכוז או לניתוק רגשי וחסימת קשרים בין-אישיים. זיכרונות חודרניים והימנעות מזיכרונות נמצאו קשורים לחוויות שאנשים עברו בשואה, כגון שהייה במחנה ריכוז או במחבוא. אף-על-פי-כן, לא נמצא קשר בין זיכרונות חודרניים והימנעות מזיכרונות בניתוחים רב-משתניים. שיטות המחקר והיעדר מסגרת תיאורטית אשר תנחה את עריכת המחקר ואת ניתוח הממצאים, הם גורמים שעשויים להשפיע על תוצאות המחקר. מטרת מאמר זה היא לפיכך לבחון הימצאות זיכרונות חודרניים והימנעות מזיכרונות בקרב ילדי שואה ביחס לסוגי החוויות השונות בשואה. כמו-כן יוצגו ביקורות מושגיות, תיאורטיות ומתודולוגיות על מחקר שבודק השפעות פסיכולוגיות מחוויות השואה ויוגשו המלצות להמשך המחקר בתחום זה.

 

 

Simply-Smart.com